Английската компания TuNur Ltd e подала документи за разрешение за строеж на 4.5-гигаватова електроцентрала в Тунис, използваща технология за концентриране на слънчевата енергия (CSP), която ще произвежда ток за европейския пазар.
Проектът за електроцентралата в Ржим Маатуг, югозападен Тунис, ще има и система за енергийно съхранение. Компанията разработчик е съвместно дружество между тунизийската соларна компания Nur Energie Ltd и компании от Тунис и Малайзия.
Очаква се произведеният ток да се равнява на потреблението на над пет милиона европейски домакинства, изчисляват от TuNur. По усмотрение на правителството част от eлектричеството ще може да се ползва в Тунис, а останалото ще се изнася чрез мрежа от високоволтови подводни електропроводи (HVDC), която е в процес на разработка.
По време на първата фаза от проекта ще бъде изградена CSP електроцентрала с капацитет между 250 мегавата и 500 мегавата, която ще бъде свързана към електропреносната мрежа на Малта. Главният изпълнителен директор на Tunur, Кевин Сара, заявява пред Climate Home, че инвестицията за този етап възлиза на 1.6 милиарда евро, а мощностите могат да заработят до 2020 г.
Електропровод между Италия и Тунис, идея, над която се работи от няколко години насам, ще пренася 2 гигавата CSP мощности.
Очаква се над 2 гигавата да бъдат инсталирани при последната фаза на CSP проекта. Преносът на електричеството ще се осъществява чрез подводна мрежа между Тунис и южна Франция.
Проект от такъв мащаб ще може да помогне на Европа да се справи с “неотложните предизвикателства” в енергетиката и по този начин да подпомогне постигането на целите за понижаване нивата на въглероден диоксид заложени в Парижкото споразумение, както и да замести производството на ток от изкопаеми горива. “На това място в пустинята Сахара има два пъти повече слънчева светлина отколкото в централна Европа. Така на същата цена може да бъде произведено два пъти повече електричество,” посочва директорът на TuNur.