Парижкото климатично споразумение е необратимо според Г19

Парижкото климатично споразумение е необратимо според Г19

10.07.2017

Въпреки оттеглянето на САЩ от глобалното споразумение за климата от 2015 г., всички останали държави от Г-20 смятат да продължат борбата с климатичните промени и считат споразумението за необратимо.

“Оставаме колективно ангажирани в мисията за намаляване на вредните емисии чрез увеличаване на иновациите при устойчивите и чисти енергийни източници и работа в посока използване на енергийни системи с ниска концентрация на парникови газове,” гласи изявление на компаниите след срещата в Хамбург на 7 и 8-ми юли.

Междувременно САЩ “ще се стреми да бъде в тясно сътрудничество с други държави с цел да им помогне да използват по-чисто и ефективно изкопаемите горива, както и да подпомогне използването на възобновяеми и други чисти енергоизточници, като достъпът до енергия и енергийната сигурност на страните остават с приоритет.”

По време на срещата лидерите от страните с най-могъщите икономики в света обявиха своя план за действие в областта на климата и енергетиката. Според него трябва да продължат усилията за мобилизиране на инвестиции от частния сектор в сферата на възобновяемата енергия и за интегрирането на все по-голям процент зелена енергия към енергийната мрежа. Според документа енергийният преход би следвало да се случи не само при производството на електричество, но и в отоплителния, транспортния и промишления сектор.

В плана за действие се посочва, че допълнителните капацитети за пренос на енергия и свързване на различни енергийни пазари, интелигентните мрежови технологии и системите за съхранение на енергия, наред с други дейности, които осигуряват гъвкавост, са основни компоненти на една надеждна и устойчива енергийна система. Държавите членки на Г-20 се ангажират и да работят заедно, за да се подобри функционирането, прозрачността и конкурентноспособността на пазарите на природен газ, тъй като той също има важна роля за енергийния преход и осигуряването на гъвкавост за интегриране на различни възобновяеми източници на енергия.

Планът за действие насърчава Г20 държавите, които още не са го направили, да стартират проверка за неефективни субсидии за изкопаеми горива, които насърчават разточителното потребление, възможно най-скоро.

По отношение на ядрената енергетика, страните от Г20 призовават държавите използваща ядрена енергия да се придържат към най-високите стандарти за безопасност, сигурност и контрол.