Обединеният изследователски център към Европейската комисия (JRC) е подготвил докладът Solar Photovoltaic Electricity Generation: A Lifeline for the European Coal Regions in Transition (Производство на слънчева фотоволтаична електроенергия: линията на преход за европейските региони на въглища). В 21 държави на ЕС има 248 въглищни електроцентрали, които произвеждат около една четвърт от електроенергията на Европейския съюз (692 ТВтч през 2016 г.). В границите на ЕС 14 държави са поели ангажимент за отказ от въглищата и преход към чиста енергия в рамките на инициативата Powering Past Coal. В края на 2017 г. от Европейския съюз бе създадена: Платформа за въглищните региони в епохата на трансформация (Platform for Coal Regions in Transition). Платформата е част от комплекс от мерките за енергийна трансформация в рамките на по-широкият „Пакет за чиста енергия“ (Clean Energy Package), насочен към помощ на регионите с въгледобивна промишленост за извършване на модернизация на икономиката и подготовка за структурни и технологични изменения.
Новият доклад определя възможностите за строеж на соларни централи като един от възможните пътища за трансформация на въглищните региони. Резултатите от изчисленията са показали, че подходящата свободна земя в разгледаните региони е само 3%. Там могат да се разположат 580,1 ГВт големи наземни слънчеви електроцентрали. Други 62,2 ГВт може да се изградят в откритите мини. Подходящите покривни участъци във въглищните предприятия дават възможност да се изградят 88 ГВт малки соларни системи. Като цяло пълният технически потенциал за фотоволтаична енергетика е 730,3 ГВт, от които може да се произвеждат 874,3 ТВтч годишно. Това надхвърля производството от настоящите въглищни централи.
Един от важните въпроси, свързан с енергийната трансформация е заетостта. В ЕС към настоящия момент хората, заети с добив на въглища са около 180 000, а други 60 000 работят на въглищните електроцентрали (ТЕЦ). Според изчисленията, направени от авторите на доклада, ако постепенно се затварят въглищните мини и електроцентралите едновременно с строителството на слънчеви мощности, то изграждането на 580 ГВт големи слънчеви електроцентрали в разстояние на 15 години ще позволи поддържането на 135 хил. работни места годишно. Освен това, поне още 50 хил. работни места ще са необходими за експлоатация и обслужване на тези централи.
С пълното съдържание на доклада, можете да се запознаете тук