Страните от Близкия Изток и Северна Африка стават все по-предпочитани за инвестиции във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), а Франция е близо до челната петица в глобална класация на консултантската компания Ernst&Young (EY).
Франция се е придвижила две позиции нагоре и вече заема шесто място, показва индексът за атрактивност на страните за инвестиции във възобновяема енергия. Причина за това са били търговете и сделки за придобиване на ВЕИ мощнсти, наред с политиката на президента Еманюел Макрон. Виетнам и Алжир за пръв път влизат в класацията за най-атрактивни държави за зелени инвестиции.
Челните редици в класацията остават непроменени, като първа е Китай, следвана от Индия и САЩ. EY отбелязва, че позицията на Индия е доста нестабилна поради отменянето на договори за покупка на ток от вятърна енергия и твърде ниските цени предложени на последните търгове за соларна електроенергия. Значителни промени в отношението към ВЕИ в САЩ след избирането на Доналд Тръмп за президент бяха отразени още в пролетното издание на класацията и страната изостана за пръв път от 2015 г.
В последното 50-то издание на индекса за атрактивност на ВЕИ пазарите, консултантската фирма обръща голямо внимание на трансформацията на енергийния пазар на дребно чрез "дигитализация, децентрализация и декарбонизация" на енергийната система.
“Ясно е, че съществуващият модел, при който енергийните компании се стремят да предоставят голямо количество от определен стоков продукт на конкурентна цена, вече си отива,” казва анализаторът Бен Уорън. Според него енергийните компании на бъдещето обединяват дребните потребители в динамична система, при която производството на ток от малки жилищни ВЕИ системи, съхранението на енергия и мрежовото предлагане на електроенергия вървят ръка за ръка.